16 martie 2012

Verbele neregulate in germana

1. In limba germana un singur verb ar putea fi considerat cu adevarat neregulat. Acesta este "SEIN". 
Alte trei verbe des folosite au forme slab neregulate si anume : haben, werden si wissen.

SEIN (zain) = a fi

ich bin (ih bin) = eu sunt
du bist (du bist) = tu esti
er / sie / es ist (er/zi/es ist) = el/ea/ * este 

wir sind (vir sind) = noi suntem
ihr seid (ihr said) = voi sunteti
sie / Sie sind (zi sind) =  ei sunt/ Dvs. sunteti


haben (habăn) = a avea


ich habe (ih habe) = eu am
du hast (du hast) = tu ai 
er / sie / es hat (er/zi/es hat) = el/ ea/ * are

wir haben (vir haben) = noi avem
ihr habt (ir habt) = voi aveti 
sie / Sie haben (zi haben) = ei au / Dvs. aveti


werden (verden) = a deveni


ich werde (ih verde) = eu devin
du wirst (du virst) = tu devii
er / sie / es wird (er/zi/es) vird = el, ea devine


wir werden (vir verden) = noi devenim
ihr werdet (ir verdet) = voi deveniti
sie / Sie werden (zi verden) = ei devin / Dvs. deveniti


wissen (vizen) = a sti


ich weiß (ih vais) = eu stiu
du weißt (du vaist) = tu stii
er / sie / es weiß (er/zi/es vais) = el, ea stie


wir wissen (vir wissen) = noi stim
ihr wißt (ihr vist) = voi stiti
sie / Sie wissen (zi vizen) = ei stiu / Dvs. stiti


2. Verbele mixte


Verbele mixte prezinta caracteristici de la verbele tari si de la cele slabe. Unele verbe slabe prezinta anumite schimbari vocalice:
  • nennen => nannte (imperfect) => gennant (participiu) = a numi;
  • brennen => brannte => gebrannt = a arde;
Aceste verbe se mai numesc verbe neregulate slabe !!!


Alte verbe asemanatoare sunt :
  •  bringen => brachte => gebracht = a aduce;
  • denken => dachte => gedacht = a gandi;

Unele verbe tari prezinta si schimbari consonantice :
  • gehen => ging => gegangen = a merge, a te duce;
  • stehen => stand => gestanden = a sta;

Verbul trebuie invatat cu cele trei forme ale sale, de aceea este bine sa-l scoti din dictionar impreuna cu forma de imperfect si participiu. De obicei, in fiecare dictionar se indica ce fel de verb este

Ex1: machen, -te, -t  - acest lucru iti indica faptul ca verbul respectiv nu-si schimba forma : machen => machte => gemacht ;

Ex2: sein, war, gewesen - toate formele sunt indicate pentru ca este verb tare si isi schimba forma;

2 comentarii:

Din pacate nu sunt mereu disponibila sa clarific toate nelamuririle insa daca lasati un comentariu de multe ori veti gasi raspunsuri foarte bune de la alte persoane care invata online: